تأثیر موسیقی در هنگام ورزش با تردمیل

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 6 دی 1395 در ساعت 16 : 59 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

گوش دادن به موسیقی مورد علاقه که شور و نشاط به شما بدهد چه در هنگام رکاب زدن بر روی دوچرخه و چه زمان دویدن بر روی تردمیل یا سطح زمین یک حرکت فانتزی و سرگرمی نمی باشد بلکه شامل یک ضرورت است . موسیقی با ریتم های تند باعث سرعت ورزشکار شده و باعث می شود انرژی شما را افزایش دهد . این عمل در دیگر ورزش های هوازی نیز صدق می کند و قابل اجرا می باشد .

چند سالی از تحقیقات حاصله در مورد نقش گوش دادن موسیقی در هنگام ورزش کردن می گذرد و هم اکنون محققان بر این باورند که انجام خیلی از ورزش ها بدون موسیقی امکان پذیر نیست . موسیقی در بیشتر تمرین های هوازی خیلی تاثیر دارد .

موزیک در فکر و تمام بدن احساس برانگیختگی به وجود می آورد و هوش و حواس کاربر را از درد و خسته شدن ناشی از ورزش کردن منحرف کرده و به سمت ریتم و ملودی می برد . به این صورت کاربر گذشتن زمان را متوجه نمی شود . در این صورت همچنین استقامت افزایش پیدا کرده و حتی متابولیسم بدن نیز بهتر عمل می کند . به طوری که موسیقی یک نوع دوپینگ مجاز شناخته شده است باعث بیشتر شدن سرعت فعالیت می شود.

همزمان با افزایش 3 عنصر زمان،مقاومت و سرعت سطح تمرین ها نیز بالا می رود . بعضی از کاربران نمی دانند در واقع به چه نوع موسیقی باید گوش دهند در این قسمت مقاله می بایست به مواردی که به آن اشاره می کنیم باید توجه کنند . به عنوان مثال کاربران گرامی می توانند موزیکی را گوش دهند که برایشان خاطره ساز بوده است . موزیکی را گوش دهید برای شما انگیزه ایجاد کند .

سلیقه موزیک گوش دادن کاربران با یکدیگر فرق دارد . شاید موسیقی که شما را سرحال می کند و به وجد می آورد برای فرد دیگری چندان خوشایند نباشد؛ ذائقه موسیقیایی به فرهنگ، سن، سواد موسیقیایی، شخصیت فردی و بسیاری از چیزهای دیگر مرتبط است.
امروزه ابزار های ورزشی خاصی به بازار آمده اند که دارای امکانات مدرنی هستند که ورزشکارا با آن می توانند موسیقی متنوعی را انتخاب کرده که با وسایل ورزشی بسیار مدرنی به تازگی وارد بازارهای جهان شده اند که ابزارهای خاص یا اپلیکیشنی دارند که ورزشکار می تواند توسط آن موسیقی را انتخاب نماید که با ضربان قلب او هماهنگ باشد و راحت بتواند با ریتم آن حرکات مورد نظر را اجرا کند؛ انجام تمرینات ورزشی به شکل ریتمیک مزایای ورزش ایروبیک را به همراه دارد.در کلاس های ورزشی اسپینینگ می بینیم وقتی موسیقی پرانرژی برای ورزشکاران پخش می شود؛ ناخودآگاه سرعت رکاب زدن ورزشکاران افزایش می یابد .

ترکیب حرکات بدن با موسیقی در یک امر بدیع نیست. حتی انسان های نخستین نیز به نوعیی آن را تجربه می کردند. بومیان سرزمین های دور افتاده نیز از دیرباز این کار را انجام می دادند. وقتی فردی بی حرکت نشسته با شنیدن موسیقی پر ضرب در نواحی مختلف مغزش فعالیت الکتریکی رخ می دهد و بدن فرد با موسیقی هماهنگ می شود؛ خصوصا اگر آن موسیقی را بشناسد و موسیقی محلی منطقه زندگی او باشد.

میل جنبش با موسیقی به گرایش غریزی افراد مربوط می شود. اگر ناگهان صدای بلندی به گوش برسد، قبل از آن که مغز صدا را پردازش کند شما از جا می پرید و بعد تازه این سوال به ذهن شما خطور می کند؛ صدای چه بود؟ این یعنی واکنش پیش از پردازش؛ نورون های شنیداری و نورون های حرکتی با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند؛ به همین علت هر کجا موزیک پر انرژی هست حرکت هم هست. صداهای بم و بلند انرژی زیادی طلب می کنند، ریتم های تند و پرشتاب حرکات سریع را می طلبند و مغز با واکنش نشان دادن به این صداها یاد آور می شود، موسیقی مصداق گسترده ای از بدن انسان است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :