3 سوالی که معمولاً در مورد تردمیل مطرح می شود

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 6 دی 1395 در ساعت 17 : 2 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

افرادی که در منزل خود تردمیل خانگی دارند و با این دستگاه هوازی به صورت روزانه و منظم به ورزش می پرازند اغلب سه سوال متداول را در مورد آن مطرح می کنند.

1- تسمه تردمیل را چطور تنظیم کنیم؟

تنظیم تسمه قسمتی از مراقبت و نگهداری از دستگاه به شمار می آید. از جا درآمدن یا شل شدن تسمه بر روی کار دستگاه اثرات نامطلوبی دارد و کاربر نمی تواند در این شرایط تمرین مناسبی داشته باشد؛ اگر تسمه سفتی و تنش کافی نداشته باشد، ورزشکار در زمان دویدن تعادل خود را از دست خواهد داد.برای تنظیم این بخش ازدستگاه به یک عدد آچار آلن احتیاج دارید که در بیشتر مواقع همراه با تردمیل یک بسته که در آن آچار آلن هست به مشتری تقدیم می شود.

اول می بایست مطمئن شویم آیا واقعاٌ لازم است تسمه را تنظیم کنیم یا خیر؟ برای فهمیدن این مطلب تردمیل را روشن کرده و بر روی کمترین سرعت قرار بدهید. در این شرایط می توانید لغزنده بودن سطح دستگاه را مورد آزمایش قرار بدهید؛ اگر تسمه به اندازه مطلوب سفت باشد بر روی آن لغزش حس نخواهید کرد.

با نگاه کردن به درزها، شیارها و برآمدگی های موجود می توان متوجه شل بودن تسمه شد؛ به درز دستگاه خوب دقت کنید؛ در صورتی که تسمه سر جایش بوده و به درستی در وسط عرشه قرار گرفته باشد، در سرتاسر این درزها پهنای تسمه قابل مشاهده می باشد.

در قدم بعدی، تردمیل را خاموش کنید و از برق بکشید؛ آنگاه پیچ تنظیم تسمه تردمیل را که روی زمینه قرار دارد بیابید. این پیچ معولاٌ در پشت عرشه دیده می شود؛ برای یافتن محل این پیچ می توانید از دفترچه راهنما کمک بگیرید.

پیچ را توسط آچار آلن به اندازه یک چهارم قطر خودش در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و تنظیم کنید؛ این پیچ سفتی تسمه را متعادل می کند؛ پس از آن دوباره سفتی تسمه را امتحان کنید؛ یعنی تردمیل را به برق زده و اجازه بدهید با سرعت کم کار کند.

تسمه باید آن قدر سفت باشد که بر روی تردمیل لغزشی احساس نکنید؛ در صورتی که باز هم لغزش وجود داشت دوباره توسط آچار آلن به اندازه یک چهارم قطر در جهت عقربه های ساعت، پیچ را بچرخانید؛ گرچه طراحی تردمیل های مختلف در مدل های متفاوت با یکدیگر فرق می کنند؛ اگر دستورالعمل ذکر شده در مورد تردمیل شما اجرایی نبود به دفترچه راهنما مراجعه کرده و از روی دستورات آن کار تنظیم را انجام بدهید.

2- تردمیل خود را چگونه تمیز نماییم؟

تردمیل یک دستگاه هوازی است که برای تناسب اندام و چربی سوزی بسیار مناسب می باشد و می بایست به صورت روزانه و منظم آن را مورد استفاده قرار بدهیم؛ بنابراین برای طولانی تر شدن عمر دستگاه باید از آن خوب مراقبت و نگهداری بشود تا سال ها عمر کند.
تمیز نگه داشتن این دستگاه موجب طول عمر آن می شود؛ برای این کار تردمیل را بر روی یک روفرشی یا حصیر قرار داده و برنامه نگه داری از قسمت های مکانیکی و الکتریکی را ادامه بدهید.

معمولاٌ کسانی که تردمیل خانگی دارند فراموش می کنند تسمه آن را تمیز نگه دارند. این اشتباه باعث کاهش عمر دستگاه می شود. تسمه تردمیل یک بار در هفته نیاز به تمیز کاری دارد؛ با انجام به موقع این کار از هزینه ای که برای خرید دستگاه صرف کرده اید سود بیشتری خواهید برد.قبل از اقدام به تمیز کردن تسمه دستگاه را از پریز برق جدا کنید؛ سپس گرد و غبار قسمت های مختلف آن را بگیرید؛ برای گردگیری بهتر است از دستمال گردگیر anti-static استفاده کنید.

فراموش نکنید هر چه با فاصله کمتری دستگاه را گردگیری نمایید گرد و غبار کمتری بر روی آن می نشیند. دستمال را قبل از گردگیری کمی نمناک کنید؛ ولی نباید قطره های آب از روی پارچه بر روی تردمیل بچکد. تسمه را با دست بچرخانید و تمام قسمت های آن را با پارچه نم دار خوب تمیز کنید؛ آنگاه با دستمال کاغذی سطح تسمه را خشک نمایید و با دست بچرخانید تا کامل خشک بشود. دستمال گردگیری نباید پرز بدهد.

3- تسمه تردمیل را چطور روغن کاری کنیم؟

روغن کاری تسمه تردمیل باید در ماه یک بار انجام بشود، این عمل منجر به طولانی تر شدن عمر بخش های اصلی دستگاه مانند عرشه، موتور و کنترل کننده خواهد شد و از طرفی کمک می کند تردمیل در زمان کار کردن سر و صدای زیادی ایجاد نکند؛ زیرا از ایجاد اصطکاک بین تسمه و عرشه جلوگیری می شود.

روغن کاری بیش از چند دقیقه زمان نمی برد و هزینه چندانی ندارد؛ ابتدا تردمیل را خاموش کرده و از پریز برق جدا کنید؛ سپس پیچ های کناره دستگاه را به وسیله پیچ گوشتی شل نمایید و به آرامی تسمه را از هر دو طرف گرفته و آن را کمی بلند کنید تا سطح عرشه را ببینید.

روغن مخصوص را در سرتاسر عرشه تردمیل اسپری کرده و موظب باشید روغن روی زمین ریخته نشود؛ در صورت ریختن روغن روی اجزای دیگر یا روی زمین می توانید توسط تکه پارچه به درد نخور یا اسفنج آن را پاک کنید؛ اگر دیدید روغن اطراف دستگاه را کثیف کرده دستمال را به کمی الکل آغشته کرده و آن قسمت ها را تمیز نمایید.

در انتها تسمه تردمیل را سر جای خود گذاشته و پیچ ها را سفت کنید؛ سپس دستگاه را به برق زده و روشن کنید و بگذارید حدود 5 دقیقه با سرعت کمتر از 1 کیلومتر در ساعت به کار کردن ادامه بدهد. در این زمان به آرامی روی تردمیل راه بروید تا روغن در همه جای عرشه پخش بشود و به قسمت های وسط نیز برسد. برای انجام آنچه گفته شد به پیچ گوشتی آلن، اسپری سیلیکونی، روغن یا ژل، کهنه و اسفنج و الکل احتیاج دارید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :